Střeličtí Sokolové v Helsinkách

Ve dnech 12.-18. července 2015 se ve finském hlavním městě Helsinkách uskutečnila XV. světová gymnaestráda za účasti 23.000 cvičenců z 39-ti zemí celého světa. Česká výprava byla v počtu cca 800 cvičenců, včetně zástupců Sokola. Naše doprava proběhla letecky z Prahy, ubytování bylo ve školách na vlastních karimatkách.
Zahájení Gymnaestrády proběhlo v neděli 12.7. 2015 na olympijském stadionu slavnostním nástupem všech účastníků se státními vlajkami. Následoval hodinový program, zakončený mohutným ohňostrojem. Po dobu celého týdne se prezentovalo celkem třináct hromadných velkoplošných skladeb ze všech koutů světa na sousedním stadionu: „Sonera stadiu“. Dalších 236 menších sálových skladeb se postupně odcvičilo v osmi halách v prostoru výstaviště „Messukeskus“. Dva členové naší tělocvičné jednoty Zdeňka Parolková a Jiří Pracný účinkovali v sokolské sálové skladbě „Zimní sen“, která byla předvedena jednou na venkovním podiu a třikrát v hale. Odměnou za jejich účinkování byl potlesk tribun nejen na konci cvičení, ale také v průběhu celé skladby.
Volný čtvrtek využili naši účastníci k výletu lodí do blízkého městečka Porvoo, kde je zachováno mnoho původních typických dřevěných finských staveb. Sobotní dopoledne pak zbyl čas na prohlídku blízkého ostrůvku „Suomenlinnkja Sveaborg“, který byl přestavěn na pevnost, jež kdysi bránila přístav před napadením z moře.
Zakončení gymnaestrády se uskutečnilo opět na olympijském stadionu se současným snímáním vlajky FIG a finské státní vlajky. Vlajka FIG pak byla slavnostně předána následujícímu pořadateli.
Týden v Helsinkách uběhl velice rychle. Našim cvičencům děkujeme za jejich úspěšnou reprezentaci a vyzýváme případné následovníky k účasti na 16.WG v roce 2019 v rakouském Dornbirnu.
Jiří Pracný